Aktualności

Pierwsza międzynarodowa konferencja Interdyscyplinary Cathedral Conference została zorganizowana przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Podczas obrad InterCathCon_2025  w dniach od 10 do 12 czerwca  2025 roku wzięło udział 55 referentów polskich i zagranicznych. W śród zarejestrowanych uczestników byli naukowcy z Polski, Włoch, Niemiec, Austrii, Ukrainy i Turcji. 

Komitet organizacyjny i miejsca obrad InterCathCon_2025.  Gmach Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz budynek Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Obrady odbywały się w gmachu Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (w sali rady wydziału) oraz w budynku Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (w sali Benedykta XVI ). W pierwszym dniu dominowały tematy związane z zagadnieniami liturgii oraz architektury i wyposażenia katedr we Wrocławiu oraz Strasburgu. Przedstawiono również tematy przekrojowe dotyczące architektury katedr XX i XXI wieku w Polsce, Ukrainie, USA itd. W drugim dniu poruszano tematy przystosowania kościołów zakonnych i parafialnych do funkcji katedralnej. Rozpoczęto również omówienie badań architektonicznych świątyń różnego rodzaju oraz zaprezentowano przykłady konserwacji i adaptacji do nowych funkcji. Ta problematyka była również poruszana w trzecim dniu konferencji.

Wystawa pt.: Sacrum -profanum- sacrum prezentowana we wnętrzu gmachu Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W czasie InterCathCon_2025 została także przedstawiona wystawa pt.: Sacrum -profanum- sacrum. Jest ona prezentacją opracowań studenckich , będących próbą włączenia się w dyskusję na temat istoty zabytku sakralnego. Jest również dowodem na decydującą rolę aspektu społecznego w ochronie sakralnego dziedzictwa kulturalnego  Zaprezentowany zbiór materiałów jest częścią archiwum liczącego obecnie około 400 przykładów archiwum, powstającego pod kierunkiem prof. Ew Łużynieckiej.  Są one wykorzystywane w procesie dydaktycznym na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W części pierwszej wystawy przedstawiono 80 adaptacji w tym 70 obiektów sakralnych przystosowanych do innych funkcji oraz 10 przekształceń  budowli laickich w miejsca kultu.

Zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu w ramach InterCathCon_2025 .

W ramach InterCathCon_2025  zorganizowano także zwiedzanie archikatedry św. Jana Chrzciciela, kolegiaty Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja. Obejrzano także eksponaty w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu oraz ekspozycję reliktów piastowskiego zamku książęcego.

Informacje merytoryczne:

  1. Dyskusje będziemy prowadzić w czasie między kolejnymi konferencjami – Planowane jest organizacja online seminariów ICOMOS-u pt.: „Rozmowy o dawnej architekturze sakralnej”. Będziemy zapraszać na długie odczyty prelegentów z konferencji (i nie tylko),
  2. Zamierzamy nagrywać wystąpienia i później udostępnić je na kanale YouTube. Jeśli referent nie wyraża zgody na nagranie prosimy o przesłanie takiego oświadczenia. Niedostarczenie takiego oświadczenia będzie równoznaczne z wyrażeniem zgody.

Miejsca obrad i dojazd

InterCathCon_2025, 10-11 VI 2025, sala Benedykta XVI, Gmach Wydziału Teologicznego, pl. Katedralny 1. Uwaga! Wejście do budynku znajduje się od strony Odry (południa). Sala Benedykta XVI jest na pierwszym piętrze. Poniżej załączamy zestaw zdjęć z instrukcją dojścia od strony głównego (zachodniego) wejścia do katedry wrocławskiej.

InterCathCon_2025, 12 VI 2025, Sala Rady Wydziału (nr 24), Gmach Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, ul. B. Prusa 53/55, wejście główne, parter. Dojście od dwóch głównych wejść zaprezentowano na planie poniżej: